"Kurier Mody", kwiecień, maj, czerwiec 1768 (e-book)

Dostępność: duża ilość
Cena: 23,00 zł 23.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Ze wstępu Gabrieli Juranek: 

"To niepozorne czasopismo stanowi prawdopodobnie najbardziej szczegółowe źródło wiedzy na temat mody francuskiej końca lat 60. XVIII wieku, co jest tym bardziej godne uwagi, że to właśnie wtedy zaobserwować możemy początek wielu zjawisk, które zdefiniować miały modę ostatnich trzydziestu lat XVIII wieku. Zwrot ku prostocie i wygodzie w ubiorze przy jednoczesnej rosnącej popularności coraz wyższych i coraz bardziej fantazyjnych fryzur, fascynacja angielską estetyką czy wreszcie coraz mocniej rozbuchany konsumpcjonizm, wszystko to odnaleźć możemy już na kartach Le Courier de la Mode

Jednocześnie jednak odnajdziemy w nim ślad zjawisk, które w tamtym czasie powoli zaczynały być już negowane i zastępowane zupełnie nowym myśleniem. Mowa tu przede wszystkim o relacji między modą, estetyką a płcią, która jest jednocześnie harmonijna i pełna napięć. Harmonijna, ponieważ moda w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Nie tylko nie ma tu podziału na dwie odmienne estetyki ze względu płeć, ale też bardzo często jedna moda występuje równocześnie w wersji damskiej i męskiej." 

 

Dodatkowe informacje:

Oryginalny tytuł: "Le Courier de la Mode ou le Journal du goût, Ouvrage périodique, contenant le détail de toutes les nouveautés du mois"

Rok wydania oryginału: 1768

Rok naszego wydania: 2021 

Przekład: Gabriela Juranek

Format: PDF 

Liczba stron: 42 

Liczba ilustracji: 24 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl