O nasJesteśmy niezależnym wydawnictwem specjalizującym się w osiemnastowiecznej literaturze francuskiej z zakresu mody i obyczajów. Wydajemy przede wszystkim ówczesne czasopisma modowe (gatunek ten narodził się właśnie w XVIII wieku!), pamiętniki i literaturę piękną. Nie interesują nas ustalone odgórnie kanony: chcemy oddać głos tym spośród osiemnastowiecznych autorów, których dzieła, niegdyś powszechnie czytane, dziś uległy zapomnieniu.

XVIII wieku określany jest często epoką kontrastów i zależy nam, by kontrasty te ukazywać także poprzez publikowane przez nas utwory. Dlatego też nie chcemy zamykać się na jedną narrację, lecz pokazywać kulturę tamtego stulecia przez pryzmat różnych, czasem skrajnie odmiennych punktów widzenia: kobiet i mężczyzn, mieszczan i szlachcianek, aktorek i dziennikarzy, pisarzy zawodowych i tych, którzy chwytali za pióro wyłącznie w przerwie między spektaklem operowym a proszoną kolacją.

Prezentowane przez nas utwory rzadko kiedy dotyczyć będą tzw. wielkiej historii: to właśnie opisy codzienności są bowiem kluczem do poznania i zrozumienia ludzi żyjących w poprzednich stuleciach, a także do przekonania się, że pod warstwą pudru, różu i koronek zawsze krył się człowiek z krwi i kości, który tak jak my miał swoje marzenia, lęki i (niekiedy specyficzne) poczucie humoru.Marie-Jeanne Riccoboni (1713-1792), była francuską aktorką, pisarką i tłumaczką z języka angielskiego. Jej powieści cieszyły się tak dużą popularnością, że już na początku lat 60. XVIII wieku mogła zrezygnować z występowania na deskach teatru i skupić się wyłącznie na pisaniu. W 2. poł. XVIII wieku prawdopodobnie większość przedstawicieli i przedstawicielek środowisk paryskich światowców i intelektualistów doskonale znała nie tylko jej nazwisko, ale i jej twórczość. Czy gdyby jednak dziś zapytać kogoś o pisarzy wieku oświecenia, ktokolwiek wymieniłby właśnie Marie-Jeanne Riccoboni?

Obyczajowość XVIII wieku poznaje się zazwyczaj z perspektywy ówczesnych mężczyzn. Z jednej strony często podkreśla się kulturotwórczą rolę kobiet w wyższych sferach ówczesnej Europy, z drugiej – w szkole średniej obraz ówczesnych kobiet kształtowany jest zazwyczaj przez pryzmat satyry „Żona modna” Krasickiego. Dlatego zależy nam na tym, by w Wydawnictwie Riccoboni jak najczęściej oddawać głos właśnie osiemnastowiecznym pisarkom: autorkom pamiętników, powieści i artykułów w ówczesnych czasopismach. Naszym wielkim marzeniem jest, by pytanie o nazwiska słynnych pisarek żyjących XVIII wieku już nigdy nie pozostawało bez odpowiedzi.Życzę Państwu wspaniałej podróży do XVIII wieku

Gabriela Juranek, założycielka Wydawnictwa Riccoboni

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl